Usuwanie odcisków. Stopa to ważna część statyczna i dynamiczna narządu ruchu.

Ortopedia Podologia

Usuwanie odcisków. Stopa to ważna część statyczna i dynamiczna narządu ruchu.

Jest to element podporowy, statycznie umożliwia równowagę położenia ciała w przestrzeni oraz stanowi mechanizm napędowy nadający ciału proporcji w trakcie lokomocji. Prawidłowe ukształtowanie łuków podłużnych i poprzecznych stopy warunkuje prawidłowe jej funkcjonowanie. Stopa to złożona struktura bio-kinetyczna przechodząca podczas filogenezy (proces rozwoju) wiele zmian dostosowujących się do właściwego ukształtowania. Bardziej zaawansowany jest wzrost stopy na długość aniżeli na szerokość. O stopie mówi się, że jest prawidłowo ukształtowana, gdy jest sprężysta – poprzez odpowiednie wysklepienie tworzące system łuków podłużnych i poprzecznych spełniający funkcję amortyzacyjną i chroniącą wobec innych układów ustroju.

Usuwanie odcisków. Fizjologiczny rozwój ruchowy stopy.

W stopie wyodrębniony jest stęp, śródstopie i paliczki. Stęp tworzy 7 kości, jest to kość: piętrowa, skokowa, łódkowata, kości klinowate I, II, III oraz kość sześcienna. Na śródstopie składa się 5 kości śródstopia I, II, III, IV, V, paliczki składają się z trzech części tj. paliczek bliższy, środkowy i dalszy, jedynie paluch (hallux) nie posiada paliczka środkowego. Kości stopy tworzą dwa przedziały, jest to przedział przyśrodkowy

Usuwanie odcisków
Usuwanie odcisków

oraz boczny. W sensie czynnościowych wyróżnia się tyłostopie i przodostopie. Tak zbudowana stopa umożliwia jej ruch – unoszenie jej (zgięcie grzbietowe) oraz jej opuszczanie (zgięcie podeszwowe). Ruchy te odbywają się w górnym stawie skokowym i są to ruchy zawiasowe. Kość piszczelowa i strzałkowa wytwarzają widełki nadające kierunek ruchu kości skokowej. W dolnym stawie skokowym zachodzą ruchy obrotowe stopy do wewnątrz i na zewnątrz.

Usuwanie odcisków. Do problemów w dużym stopniu utrudniających wykonywanie codziennych czynności jest pojawienie się odcisków.

Jest to dolegliwość bardzo często spotykana i uważana za powszechny problem pacjentów trafiających do gabinetu podologicznego czy specjalistycznego gabinetu pielęgnacji stóp. Każdy, zanim trafi do specjalisty próbuje radzić sobie z odciskami samodzielnie mniej lub bardziej skutecznymi metodami z tzw. zaplecza „chirurgii domowej”. Niekiedy jednak tego żałują, gdyż samodzielne leczenie może doprowadzić np. do zranienia skóry okolicy odcisku. A wystarczy jedna wizyta u specjalisty, by pozbyć się w fachowy sposób zmiany, a regularne wizyty w takowym gabinecie prowadzą do uniknięcia dolegliwości bólowych i nawrotów schorzenia na przyszłość. Pacjent bez doznania bólu wychodzi z ładnymi i zdrowymi stopami.

Usuwanie odcisków. W Polsce istnieje wiele gabinetów zajmujących się zdrowymi nogami – w samej Warszawie jej i kilkanaście, jest to np. Ambasada Urody na ul. Wilczej 9a, Gabinet Kosmetyczny na ul. Rudnickiego 3a, Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Bella ul. Piękna 20, Instytut Zdrowia i Urody Sharley Aleja Jana Pawła II 75, Ocean Urody ul. Jórskiego 41, Salon Pielęgnacji Dłoni i Stóp ul. Barkocińska 6, Salonik Wdzięku i Urody na ul. Sokratesa 5, Studio Dorota Nowak MD na ul. Dzielnicowej 19, Autoryzowany Gabinet Gehwol- Specjalizacja Pielęgnacji Dłoni i Stóp na ul. Żelaznej 76 oraz Salon Twoje Paznokcie na ul. Witosa 31.