Diagnostyka jaskry jest obecnie na wysokim poziomie. Jednym z podstawowych badań jest pachymetria, czyli pomiar grubości rogówki. Badanie powinno być wykonywane zarówno u osób ze stwierdzoną jaskrą, jak i tych, u których dopiero występują podejrzenia. Kiedy i dlaczego należy wykonać pachymetrię? Jak wygląda przebieg tego badania?
Czym jest pachymetria?
Pachymetria jest badaniem, umożliwiającym pomiar grubości rogówki w centralnym punkcie. Grubość rogówki ma znaczny wpływ na wynik pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, związanego bezpośrednio z leczeniem jaskry. Cieńszą rogówkę posiadają z reguły pacjenci z krótkowzrocznością, zespołem suchego oka, degeneracjami rogówki i zespołem Downa. Grubszą rogówkę mają natomiast osoby z nadwzrocznością, cukrzycą i degeneracjami rogówki lub jej bliznami.
Pachymetrię można wykonać w wysokospecjalistycznej przychodni okulistycznej Centrum Okulistyczne Jaskra. Poradnia specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu jaskry. Ośrodek jest wyposażony w najlepszej jakości aparaturę oraz doświadczoną, wykwalifikowaną kadrę.
Wskazania do pachymetrii
Pachymetria powinna być wykonywana u każdej osoby, u której podejrzewa się jaskrę. Okuliści polecają też badanie pacjentom ze zdiagnozowanym nadciśnieniem ocznym. Pachymetrię wykonuje się obowiązkowo przed zabiegami chirurgicznymi na rogówce. Badanie przydaje się w diagnostyce różnych schorzeń rogówki, np. stożka. Jak widać, pachyteria jest badaniem uniwersalnym.
Jak przeprowadza się pachymetrię?
Pachymetrię można przeprowadzić za pośrednictwem dwóch technik: ultradźwiękowej (tradycyjnej, dotykowej) oraz cyfrowej (bezdotykowej). Pierwszą metodę wykonuje się przy użyciu ręcznych urządzeń dotykowych. Podczas badania końcówka specjalistycznego aparatu ma kontakt z rogówką pacjenta. Procedura jest bezbolesna (rogówka zostaje wcześniej znieczulona za pomocą specjalnych kropli), a wyniki są uśredniane. Jej największą zaletą jest stosunkowo niewielka cena badania. Pachymetrię ultradźwiękową określa się już jako metodę przestarzałą i znacznie częściej stawia się na opcję cyfrową.
Badanie bezdotykowe wykonywane jest przy użyciu laserowej tomografii rogówki. Aparat nie ma żadnego kontaktu z rogówką, co ogranicza ryzyko infekcji. Pachymetria cyfrowa jest wysoce precyzyjna. Umożliwia dokładny pomiar grubości rogówki w centralnym punkcie, a także daje możliwość oceny rogówki pod kątem nieprawidłowości w budowie. Za jej pomocą można sporządzać mapy grubości całej rogówki. Badanie jest krótkie – trwa około 3 minut