Na czym polega rehabilitacja?
Dla wielu osób pobyt w szpitalu i odpowiednia opieka medyczna to za mało, by odzyskać część sprawności sprzed choroby, lub wrócić do pełni zdrowia. W takich przypadkach nieoceniona okazuje się rehabilitacja. Co to takiego? Na czym polega rehabilitacja i kiedy jest zalecana?
Rehabilitacja to kompleksowe działanie na rzecz osoby chorej lub pacjenta po operacji. Jej podstawowym celem jest poprawa kondycji oraz pomoc w osiągnięciu maksymalnie najlepszej sprawności fizycznej, która umożliwi choremu samodzielne funkcjonowanie, jak również powrót do obowiązków lub pracy wykonywanej przed chorobą. Zajęcia rehabilitacyjne mogą odbywać się w warunkach szpitalnych, jak również w zaciszu domowym, o ile odbywają się pod ścisłą kontrolą profesjonalnego rehabilitanta.
Rodzaje rehabilitacji
Sposób oraz zakres rehabilitacji zwykle zależy od stanu i potrzeb pacjenta. Ogólnie wyróżnia się kilka typów rehabilitacji. Pierwsza to neurologiczna, która wykonywana jest u pacjentów po urazach neurologicznych i zazwyczaj trwa od 3 do 6 tygodni. Stosowana jest także rehabilitacja kardiologiczna i dotyczy ona pacjentów po kontuzjach oraz schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, np. po zawale serca. Kolejna to rehabilitacja pulmonologiczna, którą stosuje się w przypadku chorób układu oddechowego i trwa około 3 tygodni. Ostatnim rodzajem jest rehabilitacja specjalistyczna, której wymagają przede wszystkim osoby niewidome, niedowidzące oraz mające problemy ze słuchem lub mówieniem. Tego typu terapia bywa stosowana również u dzieci z zaburzeniami psychomotorycznymi oraz u kobiet po mastektomii.
Kto może skorzystać z rehabilitacji?
Tak naprawdę rehabilitacja warszawa żoliborz skierowana jest do wszystkich potrzebujących. Mogą z niej korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od wieku – zaczynając od niemowląt, po dzieci, osoby dorosłe, a na seniorach kończąc. Wszystko dlatego, że rehabilitacja bywa bardzo pomocna w leczeniu różnych schorzeń. Najczęściej jednak jest to forma leczenia zalecana osobom po zawale serca, udarze mózgu, czy złamaniach.