Ostroga piętowa – co to jest?

Ortopedia Rehabilitacja

Ostroga piętowa – co to jest?

Ostatnio bardzo często mówi się o ostrodze piętowej. Czym jednak ona jest? Kto jest narażony na jej wystąpienie? Jeśli Ty również chciałbyś poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do krótkiej lektury.

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga na pięcie to efekt stanu zapalnego przy łączeniu kości piętowej z rozcięgnem podeszwowym lub ścięgnem Achillesa. Dochodzi wtedy do odkładanie się złogów wapiennych oraz do wytworzenia ostrej narośli, która kształtem przypomina haczyk. Ostroga na pięcie charakteryzującego się silnym bólem, który może powodować trudności w chodzeniu oraz wykonywanie podstawowych czynności. Z tą nieprzyjemną przypadłością borykają się zazwyczaj osoby, które uprawiają aktywny tryb życia, choć nie stanowi to reguły.

Skąd się biorą ostrogi?

Przyczyny pojawienia się ostrogi na pięcie bywają bardzo różne. Najczęściej podaje się, że są konsekwencją noszenia nieodpowiedniego obuwia, jak również płaskostopia, czy nadwagi. Na taki stan narażone są też osoby uprawiające sport, co może skutkować także mikrourazami lub kontuzjami. Ostroga na pięcie bardzo często występuje również u osób w podeszłym wieku, w szczególności u tych, u których dochodzi do zmian i deformacji w obrębie kości i stawów. Do grupy wysokiego ryzyka należą także osoby, które często i długotrwale muszą przebywać w pozycji stojącej, na przykład wskutek wykonywanej pracy.

Objawy i leczenie ostrogi piętowej

Pierwszymi objawami ostrogi w pięcie jest ból tylnej lub spodniej części pięty. Początkowo ból ten jest odczuwalny tylko przy ucisku lub w trakcie chodzenia. Jednak wraz z upływem czasu ból może pojawiać się także w czasie siedzenia, leżenia, czy snu. Aby mieć pewność, że to właśnie z ostrogą piętową mamy do czynienia potrzebna jest prawidłowa diagnostyka. Najlepiej udać się do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu, zbadaniu obolałej kończyny oraz wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego stwierdzi, czy faktycznie to ostroga i zaleci odpowiednie leczenie. Leczenie ostrogi pietowej moczem również daje pozytywne efekty, choć nie ma to potwierdzenia w badaniach.