Czym jest ostroga piętowa?

Ortopedia Rehabilitacja

Czym jest ostroga piętowa?

ostroga piętowaLudzka stopa składa się z prawie 30 kości, jest wbrew temu co się wydaje nader wrażliwa na wszelkie zmiany, deformację oraz schorzenia. Wiele osób, zwłaszcza aktywnych fizycznych nie dba w odpowiedni sposób o swoje stopy, zresztą dotyczy to niemal każdego z nas, nie zwracamy uwagi czy posiadamy buty jakie gwarantują nam adekwatne właściwości w kontekście chodzenia a tym samym mało kiedy stosujemy jakiekolwiek wkładki ortopedyczne. Niestety nasza stopa jest niejednokrotnie narażona na wiele dolegliwości i schorzeń, dochodzi do tego kwestia stawów oraz mięśni, także ich ewentualnego zapalenia. Przez zbyt duże obciążenie kości piętowej, dochodzi do zmiany jej dotychczasowego oraz prawidłowego kształtu, tym samym zetknięcia się ze ścięgnem Achillesa, co za tym idzie dochodzi nie tylko do jego podrażnienia, ale również pojawienia się bólu i stanu zapalnego.

Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Ból, jaki odczuwamy w trakcie chodzenia i pojawia się w okolicach właśnie naszej pięty, to najprawdopodobniej właśnie efekt pojawienia się ostrogi piętowej. Często nie zdajemy sobie sprawy, iż spokojnie ona sobie rośnie w miejscu do tego adekwatnym, nie działamy profilaktycznie czy nie kontrolujemy początkowych objawów bezpośrednio u ortopedy. Ostroga może rosnąć bardzo długi czas, aż do momentu kiedy uniemożliwi nam wręcz swobodne funkcjonowanie, nie tylko chodzi zresztą o sam ból, duże znaczenie ma tutaj inna kwestia a mianowicie z czasem dostrzeżemy nie lada problem z zakładaniem butów. Dlatego też uważa, iż sama ostroga zaliczana jest zresztą jak najbardziej słusznie do bardzo bolesnych dolegliwości oraz schorzeń, jednocześnie tych których nie wolno bagatelizować. Pewnie, że ostroga piętowa to dolegliwość kostna, jakiej leczeniem i diagnozowaniem musi zając się doświadczony ortopeda, a tym jego zadaniem będzie wsparcie nas w procesie jej usunięcia.

Ostroga piętowa nie tylko zadaje ból ale również przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu

Jak wspomniano powyżej, ostroga piętowa a więc pojawiające się w tych okolicach naszej stopy zwapnienie nie tylko boli, ale również nader przeszkadza w normalnym i swobodnym funkcjonowaniu. Można powiedzieć więcej, a mianowicie jej pojawienie się jest efektem wielu zaniedbań ze strony osób, jakie nie tylko zapomniały o potrzebie dbania o swoje stopy, lecz zmagają się dodatkowo z otyłością lub nadwagą. Na samym początku nawiązano do tego, iż nasze stopy a zwłaszcza pięty są bardzo często narażone na dodatkowe obciążenie, którego nie wytrzymują kości jakie ścierają się pod naszą masą. Potem dochodzi do zetknięcia ich z nerwami, stawami i ścięgnem Achillesa a tym samym pojawieniu się właśnie ostrogi piętowej, jaką de facto należy jak najszybciej zdiagnozować oraz leczyć. W innym przypadku taka dolegliwość i schorzenie ortopedyczne odczujemy na wiele różnych sposobów, również podczas zwykłego chodzenia oraz przemieszczania się czy nawet zwykłego zakładania butów. Warto zatem w momencie pojawienia się ostrogi piętowej udać się bezpośrednio do gabinetu ortopedycznego.