Obrzęk limfatyczny – przyczyna choroby

Rehabilitacja Zdrowie

Obrzęk limfatyczny – przyczyna choroby

Szereg zmian jakie następują w naszym organizmie spowodowanych jest tym, że ciało człowieka stanowi niezwykle skomplikowany element. W efekcie nawet drobne modyfikacje w tym układzie mogą doprowadzić do szeregu nieprzyjemnych konsekwencji, które będą objawiały się jako choroby. Musimy być świadomi, że w wielu przypadkach te choroby, jeśli nie będą leczone mogą skutkować bardzo poważnymi dolegliwościami, a co za tym idzie, mogą być bardzo niekorzystne dla naszego organizmu. Doskonały tego przykładem jest obrzęk limfatyczny, który objawia się pojawieniem obrzęku danej części naszego ciała, a tym samym może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej dolegliwości.

Obrzęk limfatyczny – czym tak naprawdę jest?

Obrzęk limfatyczny to sytuacja, w której dochodzi do zastoju limfy. Może ona powstać np. na wskutek nieprawidłowego funkcjonowania całego układu limfatycznego, zarówno w skórze, jak i wObrzęk limfatyczny leczenie warszawa tkance podskórnej. W efekcie takich działań dochodzi do nadmiernego kumulowania się limfy, a tym samym do szeregu zmian skórny objawiających się właśnie w postaci obrzęku. Taka dolegliwość jest bardzo niebezpieczna i nieprzyjemna i nie mowa tutaj tylko o niekorzystny wyglądzie naszego ciała. Jakby nie patrzeć stykamy się tutaj z bardzo poważnym efektem, który może doprowadzić do znacznego uszkodzenia całego ciała.

Główne objawy – czyli jak rozpoznać obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny nie jest dolegliwością, z jaką możemy się spotkać nie odczuwając żadnych objawów. Innymi słowy, gdy dojdzie do sytuacji, że zetkniemy się z tym problemem, to na pewno już pierwszym punktem, który będzie nas o tym informował stanie się opuchlizna. Z reguły jest ona bardzo duża i stale się będzie powiększać. To oczywiście jeszcze nie wszystko, gdyż oprócz tego, zetkniemy się również, z trudnościami w poruszaniu kończyną, uczuciem ciężkości, jak i bólem. To wszystko będzie się przekładało na szereg dość nieprzyjemnych konsekwencji, które mogą w większym lub mniejszym stopniu utrudnić nam wykonywanie codziennych czynności.

Obrzęk limfatyczny – co go powoduje

Jeśli jesteśmy ciekawi, co powoduje tego typu dolegliwość, to musimy po pierwsze uświadomić sobie, że obrzęk limfatyczny może dotyczyć każdego. Niestety jest to jednostka chorobowa wynikająca zarówno z wrodzonego, jak i nabytego uszkodzenia naczyń limfatycznych. Lista przyczyn tego typu zjawiska jest dość obszerna i możemy tutaj wyróżnić m.in. brak aktywności fizycznej, oraz szereg urazów mechanicznych np. zwichnięcia. To jeszcze nie wszystko, gdyż przyczyną tego może być również przeżycie nowotworu, a co za tym idzie radioterapia. Tak naprawdę obrzęk wrodzony jest rzadkością i w głównej mierze będzie przyczyną nabytych uszkodzeń i działań jakie podejmujemy w naszym życiu. Tak czy inaczej nie ma czym się martwić, gdyż jest to dolegliwość jaką można bez problemu wyleczyć poddając się działaniu odpowiedniego drenażu limfatycznego.