Obrzęk limfatyczny – przyczyna choroby

Rehabilitacja Zdrowie

Obrzęk limfatyczny – przyczyna choroby

Szereg zmian jakie następują w naszym organizmie spowodowanych jest tym, że ciało człowieka stanowi niezwykle skomplikowany element. W efekcie nawet drobne modyfikacje w tym układzie mogą doprowadzić do szeregu nieprzyjemnych konsekwencji, które będą objawiały się jako choroby. Musimy być świadomi, że w wielu przypadkach te choroby, jeśli nie będą leczone mogą skutkować bardzo poważnymi dolegliwościami, a co za tym idzie, mogą być bardzo niekorzystne dla naszego organizmu. Doskonały tego przykładem jest obrzęk limfatyczny, który objawia się pojawieniem obrzęku danej części naszego ciała, a tym samym może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej dolegliwości.

Obrzęk limfatyczny – czym tak naprawdę jest?

Obrzęk limfatyczny to sytuacja, w której dochodzi do zastoju limfy. Może ona powstać np. na wskutek nieprawidłowego funkcjonowania całego układu limfatycznego, zarówno w skórze, jak i wObrzęk limfatyczny leczenie warszawa tkance podskórnej. W efekcie takich działań dochodzi do nadmiernego kumulowania się limfy, a tym samym do szeregu zmian skórny objawiających się właśnie w postaci obrzęku. Taka dolegliwość jest bardzo niebezpieczna i nieprzyjemna i nie mowa tutaj tylko o niekorzystny wyglądzie naszego ciała. Jakby nie patrzeć stykamy się tutaj z bardzo poważnym efektem, który może doprowadzić do znacznego uszkodzenia całego ciała.

Główne objawy – czyli jak rozpoznać obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny nie jest dolegliwością, z jaką możemy się spotkać nie odczuwając żadnych objawów. Innymi słowy, gdy dojdzie do sytuacji, że zetkniemy się z tym problemem, to na pewno już pierwszym punktem, który będzie nas o tym informował stanie się opuchlizna. Z reguły jest ona bardzo duża i stale się będzie powiększać. To oczywiście jeszcze nie wszystko, gdyż oprócz tego, zetkniemy się również, z trudnościami w poruszaniu kończyną, uczuciem ciężkości, jak i bólem. To wszystko będzie się przekładało na szereg dość nieprzyjemnych konsekwencji, które mogą w większym lub mniejszym stopniu utrudnić nam wykonywanie codziennych czynności.

Obrzęk limfatyczny – co go powoduje

Jeśli jesteśmy ciekawi, co powoduje tego typu dolegliwość, to musimy po pierwsze uświadomić sobie, że obrzęk limfatyczny może dotyczyć każdego. Niestety jest to jednostka chorobowa wynikająca zarówno z wrodzonego, jak i nabytego uszkodzenia naczyń limfatycznych. Lista przyczyn tego typu zjawiska jest dość obszerna i możemy tutaj wyróżnić m.in. brak aktywności fizycznej, oraz szereg urazów mechanicznych np. zwichnięcia. To jeszcze nie wszystko, gdyż przyczyną tego może być również przeżycie nowotworu, a co za tym idzie radioterapia. Tak naprawdę obrzęk wrodzony jest rzadkością i w głównej mierze będzie przyczyną nabytych uszkodzeń i działań jakie podejmujemy w naszym życiu. Tak czy inaczej nie ma czym się martwić, gdyż jest to dolegliwość jaką można bez problemu wyleczyć poddając się działaniu odpowiedniego drenażu limfatycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *