Jak wybrać psychologa lub psychiatrę? Poznaj wskazówki, które ułatwią Ci ten proces

Zdrowie

 

Już sama decyzja o tym, iż potrzebujemy skorzystać z pomocy psychologicznej nie jest niczym łatwym, dlatego proces wyboru specjalisty to sprawa ważna, ale i dość trudna. To naturalne, że osoba będąca w takiej sytuacji, będzie potrzebowała wsparcia, aby zadbać o swoje zdrowie jak należy.

W wielu miejscach natrafimy na psychologów i psychiatrów z prawdziwego zdarzenia, jak np. tutaj: https://medi-life.pl/zakres-swiadczen/zdrowie-psychiczne/ natomiast musimy mieć pewność, że jest to osoba, która jest w stanie kompleksowo pomóc nam sytuacji, w której się znajdujemy. Co powinniśmy zatem wiedzieć, przystępując do tego zadania?

Psycholog, a psychiatra – największe różnice

Psychol to absolwent studiów psychologicznych, a warto udać się do takiej osoby, kiedy potrzebujemy diagnozy kompetencji intelektualnych, bądź nasz problem dotyczy konkretnego zakresu. Psychologa spotkamy m.in. w szpitalu, w hospicjum i w wielu innych miejscach, gdzie udziela on wsparcia ludziom, w tematyce dotyczącej konkretnej instytucji. Nie jest to jednak specjalista z uprawnieniami do prowadzenia psychoterapii.

Psychoterapeuta to osoba po studiach i po szkole psychoterapii. Konieczny jest także staż kliniczny, a także praca pod superwizją, a wymaga się też ukończenia psychoterapii własnej. Z uwagi na to, psychoterapia jest dłuższym procesem, za wyjątkiem psychoterapii krótkoterminowej.

Wybór psychologa bądź psychoterapeuty, w zależności od problemu

Gdy problem dotyczy dziecka, najlepiej wybrać psychologa specjalizującego się w pracy z dziećmi. Niekiedy dobrze jest w takim przypadku postawić na psychoterapeutę, jednak tutaj może okazać się, że zaproponowana zostanie terapia również dla obojga rodziców.

Bierze się to z faktu, iż problemy dziecka są często wynikiem problemów w rodzinnym systemie. To właśnie skuteczne rozwiązanie ich, może najbardziej pomóc dziecku.

Utrzymujące się przez dłuższy czas odczucie, że życie nie ma sensu to sytuacja, w której powinniśmy zgłosić się do psychoterapeuty. Często wybór pada tutaj na psychiatrę, który przepisuje lekarstwa, które faktycznie pomagają. To jednak nie rozwiązuje sprawy, a zaleca się jednak terapię medyczną wraz z psychoterapią. Przyjmowania wyłącznie lekarstw na problemy tego typu, przypomina nieco farmakologię na ból głowy, zamiast zwalczyć faktyczne przyczyny występowania bólu.

Najważniejsze jest precyzyjne określenie swojego problemu, z którym udajemy się do specjalisty. To pierwszy ważny krok oraz drogowskaz, który nakieruje nas na prawidłowy wybór osoby, która będzie w stanie udzielić profesjonalnej pomocy.