Nadpotliwość stóp leczenie Warszawa

Pot jest integralnym i nieodłącznym elementem naszego życia. Stres, szybkie tempo, niewłaściwa dieta są czynnikami, które nie sprzyjają naszemu organizmowi. Co więcej, mogą powodować nadmierne przegrzewanie. Pomimo tego, że pocenie jest kluczowym czynnikiem prawidłowego funkcjonowania całego systemu termoregulacji, to w wielu przypadkach zdarza się, że mechanizm ten ulega zaburzeniom. W początkowym stadium należy odpowiedzieć sobie na pytanie, z czego składa się pot. Otóż w 99% składa się z wody, soli, tłuszczów i kwasy mlekowe. Znajdziemy w nim także śladowe ilości węglowodanów, minerałów. Zapach naszego potu uzależniony jest przede wszystkim od czynników klimatycznych, genów i ewentualnych schorzeń, występujących w naszym organizmie.

Pocenie się jest jednym z podstawowych mechanizmów termoregulacji, który pozwala utrzymać gospodarkę cieplną na odpowiednim poziomie. Za regulacje tego mechanizmu odpowiada autonomiczny obszar układu nerwowego. Gruczoły potowe podzielone są na dwie podstawowe grupy – gruczoły apokrynowe i  ekrynowe. Nadpotliwość stóp powodowana jest przede wszystkim obecnością gruczołów ekrynowych, których w ciele przeciętnego człowieka jest blisko 3 miliony.

Nadpotliwość stóp leczenie

Nadpotliwość powodowana jest najczęściej problemami medycznymi i psychologicznymi. W Stanach Zjednoczonych cierpi na nie około 3% wszystkich osób. Swoją popularność zawdzięcza ona przede wszystkim podatności stóp na wydzielanie potu. Obecność 600 gruczołów potowych na 1cm2 skóry powoduje nadmierną potliwość. Dodając do tego czynniki ,takie jak alkohol, kawa, zła dieta, pikantne potrawy, brak regularnej aktywności fizycznej, otrzymujemy burzę hormonalną, której efektem w wielu przypadkach jest właśnie nadmierna potliwość. Lekarze, z uwagi na taki przebieg leczenia często dodają do suplementów diety melisę, która redukuje napięcie nerwowe.

Następstwa nieleczonej nadpotliwości stóp mogą być bardzo poważne. Skóra w wielu przypadkach traci naturalną sprężystość, pęka i pozwala na tworzenie się niebezpiecznych zmian skórnych w wałkach paznokciowych i bolesnych odparzeń i odcisków na podeszwach stóp. Z powodu tak częstych następstw choroby lekarze reagują w wielu przypadkach zdecydowanie – zalecają jedną z najskuteczniejszych metod, zwanych jonoforezą.