Co warto wiedzieć, starając się o odszkodowanie za wypadek w tramwaju, autobusie i innych środkach transportu?

Zdrowie

Każdego dnia w Polsce zdarza się przynajmniej kilka incydentów na drodze, które narażają na szwank zdrowie pasażerów środków komunikacji miejskiej lub środków prywatnych przewoźników. W jaki sposób poszkodowany pasażer może ubiegać się o należne odszkodowanie w takiej sytuacji? Wiele zależy od okoliczności zdarzenia, a także od działań podjętych zaraz po wypadku. W tym miejscu postaramy się szczegółowo opisać kwestie związane z odszkodowaniem dla pasażerów.

Co należy zrobić zaraz po wypadku w autobusie lub tramwaju?

Aby otrzymać należne odszkodowanie powypadkowe, należy rozpocząć działania zaraz po wypadku. Pierwszym krokiem jest poproszenie o dane kontaktowe świadków, którzy mogą potwierdzić naszą wersję zdarzeń. Jeśli do zdarzenia wezwana została karetka, policja lub straż miejska, zeznania funkcjonariuszy lub ratowników są kolejnym, istotnym czynnikiem w walce o odszkodowanie. W komunikacji miejskiej dodatkowym dowodem w sprawie jest monitoring. Poszkodowany pasażer musi również ustalić numer polisy OC przewoźnika, do którego należy pojazd.

Jeśli na miejsce nie wezwano służb, obowiązek uzyskania dokumentacji medycznej spada na poszkodowanego. Należy zebrać dane świadków i bezzwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli lekarz wykaże obrażenia, które mogły powstać na skutek wypadku, wówczas, jego opinia może przesądzić o przyznaniu odszkodowania. Pamiętajmy o jednym – jeśli po wypadku czujemy się źle, zawsze należy wezwać karetkę na miejsce zdarzenia. Czasami, jest to czynnik, który decyduje o przyznaniu odszkodowania.

Kiedy pasażerom nie przysługuje odszkodowanie komunikacyjne?

Firmy ubezpieczeniowe często odmawiają wypłaty odszkodowania Warszawa, twierdząc, że nie ma argumentów dowodzących winy kierowcy lub zaniechania przewoźnika. Tymczasem, przewoźnik lub kierowca środka transportu publicznego ponosi odpowiedzialność na zasadzie ryzyka i to na nim ciąży obowiązek udowodnienia, że uszczerbek na zdrowiu powstał na skutek pasażera lub przyczyn niezależnych od kierowcy lub przewoźnika.

W jakich sytuacjach odszkodowanie po wypadku nie przysługuje pasażerowi? Przeważnie mówimy o sytuacji, w których uszczerbek na zdrowiu powstał w skutek nieuwagi pasażera, przykładowo: w momencie hamowania, pasażer nie trzymał się poręczy, ponieważ korzystał ze smartfona. Przewoźnik oraz kierowca nie ponoszą odpowiedzialności za działanie siły wyższej lub uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku ingerencji osób trzecich.

Jak ubiegać się o odszkodowanie komunikacyjne jako pasażer?

Szkodę należy zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym polisę posiada przewoźnik lub właściciel pojazdu, w którym doszło do wypadku. W toku postępowania musimy podać niezbędne informacje: numer polisy przewoźnika, okoliczności zdarzenia, opinie medyczną, a także dane kontaktowe do świadków, którzy mogą potwierdzić naszą wersję. Składamy także wniosek o odszkodowanie Warszawa z tytułu poniesionych szkód zdrowotnych oraz materialnych. Ubezpieczyciel ma do 30 dni na wypłatę odszkodowania, ale w takich sytuacjach zwykle zachodzi konieczność wdrożenia dłuższego postępowania, co znacznie wydłuża czas potrzebny do uzyskania środków.

Należne odszkodowania powypadkowe może wypłacić również nasz ubezpieczyciel, o ile posiadamy polisę ubezpieczeniową NNW, która chroni nas na wypadek takich sytuacji. Wówczas, poszkodowana osoba może uzyskać zwrot kosztów leczenia oraz rehabilitacji, a także zadośćuczynienie za poniesione cierpienie fizyczne oraz psychiczne.

Co robić, gdy ubezpieczyciel nie chce wypłacić odszkodowania?

Odszkodowania za wypadek w autobusie, tramwaju, metrze lub innych środkach komunikacji zbiorczej to bardzo złożone zagadnienie. Poszkodowani pasażerowie często doświadczają problemów z otrzymaniem należnego odszkodowania. W takich sytuacjach należy zgłosić się do firmy odszkodowawczej, która wystąpi w roli pośrednika i będzie reprezentować nasze interesy w postępowaniu sadowym. W ten sposób można uzyskać znacznie większe odszkodowanie powypadkowe.