Alergiczny nieżyt nosa, znany również jako katar sienny, powoduje kichanie, katar, ból gardła i przekrwienie błony śluzowej nosa. Wspomniane objawy są najczęściej wywołane przez roztocza kurzu, sierść zwierząt domowych, pyłki i zarodniki pleśni. Przejmij kontrolę nad alergicznym nieżytem nosa i znów zacznij cieszyć się życiem!
Jak rozpoznać katar sienny?
Klasyczne objawy pojawiają się po wdychaniu substancji wywołującej reakcję alergiczną. Wiosną najczęstszymi alergenami są pyłki traw i drzew, natomiast zimą – zarodniki pleśń, ambrozja i inne chwasty. Ekspozycja na alergen może wywołać następujące dolegliwości:
- zatkany nos,
- katar,
- kichanie (zwłaszcza seryjne),
- wodnisty wyciek z nosa,
- kaszel,
- opuchnięte powieki,
- czerwone i łzawiące oczy,
- swędzenie w gardle, jamie ustnej, oczach lub nosie.
Jeśli lekarz przypuszcza, że za wspomniane objawy odpowiada alergia, może zlecić testy przezskórne lub śródskórne. W pierwszym teście specjalista wkłuwa maleńką kroplę możliwego alergenu w skórę. Na wyniki trzeba poczekać 15-20 minut. Podczas testów śródskórnych lekarz lub pielęgniarka wstrzykuje niewielką ilość ewentualnego alergenu pod skórę cienką igłą. Następnie po około 20 minutach sprawdza, czy wystąpiła reakcja alergiczna.
Co na katar sienny?
Szukasz sposobu na katar, kichanie i drapanie w gardle? Zastanawiasz się, co może pomóc na swędzące, łzawiące oczy i świąd skóry? Wypróbuj tabletki na alergie Claritine bez recepty. Skutecznie złagodzą uciążliwe objawy alergii, nie wywołując przy tym senności.
Alergolog może zalecić leki przeciwhistaminowe, które blokują działanie histaminy. Nie tylko blokują wspomnianą substancję, lecz także uodporniają na nią kolejne komórki. Przynoszą ulgę w kichaniu, udrażniają nos i hamują nadmierną produkcję wydzieliny. Występują w formie tabletek, kropli do oczu, płynów, aerozoli do nosa, maści i syropów.
Jak unikać alergenów?
Jeśli masz alergię na pyłki, w okresie intensywnego pylenia zrezygnuj z porannych i popołudniowych treningów na świeżym powietrzu. W tym czasie wietrz mieszkanie tylko późnym wieczorem i w nocy, kiedy stężenie pyłków spada. Ponadto korzystaj z klimatyzacji w domu i samochodzie. Upewnij się, że urządzenie zostało wyposażone w filtr HEPA, który skutecznie usuwa alergeny. Pamiętaj, by regularnie wymieniać filtr. Dzięki temu masz pewność, że spełni swoje zadanie.
Możesz również używać antyroztoczowych poduszek, kołder, pokrowców i prześcieradeł. Proponowana pościel ma właściwości antyalergiczne, dzięki czemu zapewni Ci spokojny sen. Dodatkowo unikaj czynników drażniących, takich jak dym papierosowy, opary, intensywne zapachy, odświeżacze powietrza i chlor basenowy.
Alergia czy przeziębienie?
Badania dowodzą, że ponad 200 różnych wirusów może wywołać przeziębienie. Każdy z nich rozprzestrzenia się w określonych porach roku, w związku z tym wiele osób błędnie uznaje alergię za infekcję wirusową. Alergie sezonowe pojawiają się co roku o tej samej porze. Objawy utrzymują się zazwyczaj 2-3 tygodnie, czyli tak długo, jak alergen znajduje się w powietrzu. Przeziębienie trwa około tygodnia i najczęściej wywołuje mniej dokuczliwe swędzenie nosa i oczu. Pamiętaj, że tylko testy alergiczne mogą rozwiać Twoje wątpliwości.