Niedobory biotyny w organizmie – jak postępować?

Zdrowie

Każdego dnia do naszego organizmu dostarczamy wiele cennych witamin. Zazwyczaj robimy to wraz z pożywieniem, jednak w niektórych przypadkach niezbędne jest ich uzupełnianie poprzez regularne stosowanie suplementów – ma to na celu usprawnienie pracy organizmu. Czasami niedobory niektórych witamin mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, dlatego tym bardziej warto o to zadbać. Jedną z ważniejszych witamin jest biotyna, która skutecznie przekształca to co jemy w energię. Jednak nie do końca chodzi tutaj o to, że jeśli nie będziemy mieć jej w organizmie to nie będziemy mieć także energii, bo odpowiedzialne są za to także inne witaminy. Tutaj warto jeszcze dodać, że najczęściej biotyna dostarczana jest do organizmu wraz z pożywieniem1, ale w niektórych przypadkach nadal jest to zbyt mało. Więc jakie są objawy niedoboru wspomnianej witaminy?

Jak objawia się niedobór biotyny?

Na wstępie, jednak warto powiedzieć o tym, iż tak naprawdę jej niedobory zdarzają się stosunkowo rzadko. Jeśli, jednak mamy zbyt mało biotyny w organizmie to mogą nam wypadać włosy, skóra może być przesuszona, mogą występować różnego rodzaju stany zapalne na skórze. Czasami zdarza się tak, że będziemy mieć podwyższony poziom cholesterolu we krwi, pojawi się uczucie rozdrażnienia czy zaburzenia orientacji lub bóle i mrowienie mięśni, a nawet problemy z przerostem wątroby. Jak zatem widać objawów tych jest dość sporo i żadnego z nich zdecydowanie nie warto lekceważyć. Jeśli ktoś zastanawia się jaka jest prawidłowa dawka biotyny to według różnych źródeł informacji wynosi ona od 30 do 100 mikrogramów na dobę. Jesteśmy w stanie skutecznie uzupełniać jej niedobory przy pomocy wielu suplementów, które są ogólnodostępne w sklepach czy aptekach. W niektórych przypadkach podczas stosowania wspomnianych suplementów mogą występować skutki uboczne takie jak problemy z trawieniem czy nudności, jednak zdarza się to rzadko i raczej nie należy się tego obawiać. Warto dodać jeszcze, że wcześniej wspomniana zalecana dzienna dawka tej witaminy jest taka sama dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Jakie są najlepsze naturalne źródła biotyny?

Na sam koniec warto jeszcze powiedzieć sobie o tym, gdzie biotyna występuje w największej ilości, jeśli chodzi o jej naturalne źródła. Jak łatwo się domyślać jest to przede wszystkim pożywienie. Ale jakie? Są to przede wszystkim: żółtko jaja, podroby (wątroba, nerki), orzechy, takie jak migdały, orzeszki ziemne, pekan i orzechy włoskie, masła orzechowe, soja i inne rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste i zboża, kalafior, banany czy grzyby. Jednak zwróćmy uwagę na to, że w dzisiejszych czasach produkty spożywcze najczęściej są mocno przetworzone, a co za tym idzie może mieć to negatywny wpływ na przyswajalność biotyny przez nasz organizm. Jeśli chcemy, aby poziom biotyny był na odpowiednim poziomie to powinniśmy wybierać możliwie jak najmniej przetworzone produkty oraz jak najbardziej naturalne – wtedy organizm łatwo ją przyswoi.

Źródła:

  1. https://olejki-konopne.pl/biotyna/