Apetyt czy głód? Ile powinienem jeść?

Zdrowie

 

Każdy, kto miewał problemy z nadmiarowymi kilogramami, na pewno choć raz zastanawiał się, czy nie je za dużo. Nierzadko ciężko nam odróżnić faktyczny głód od chwilowej żywieniowej zachcianki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile powinieneś jeść w ciągu dnia.

Czy muszę schudnąć?

Wiele osób jest wobec siebie bardzo wymagających i krytycznych. Niemalże każda kobieta marzy o wadze 50 kg. Czy słusznie? Na prawidłową masę ciała wpływa wiele czynników, a najważniejszym z nich jest wzrost. Na szczęście z łatwością możesz zweryfikować czy nadwaga jest Twoim problemem. Wystarczy, że znasz swoją aktualną wagę i wzrost. Podstaw te dane do poniższego wzoru:

BMI = masa ciała / wzrost²

Pamiętaj, by masę ciała podać w kilogramach a wzrost w metrach. BMI dorosłych jest wskaźnikiem, który powinien być używany jedynie w przypadku osób, które nie trenują lub robią to amatorsko.

Jeżeli Twoje BMI mieści się w przedziale od 18,5 do 24,9, oznacza to, że Twoja waga jest prawidłowa. Jeżeli jest niższe, powinieneś zastosować dodatni bilans kaloryczny, jeśli wyższe ujemny bilans kaloryczny.

URL: https://bmi22.pl
alt=”Kalkulator BMI” title=”Kalkulator BMI”

CPM — czyli ile powinieneś jeść

By dowiedzieć się, ile kalorii dziennie powinieneś przyjmować, zacznij od wyliczenia swojego PPM, czyli podstawowej przemiany materii. To ilość energii, jakiej Twoje ciało potrzebuje do utrzymania podstawowych funkcji życiowych takich jak oddychanie i bicie serca. Wyliczysz je z poniższych wzorów.

PPM (kobiety) = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])

PPM (mężczyźni) = 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x [wiek])

Aby poznać swoje CPM, czyli całkowitą przemianę materii musisz pomnożyć swoje PPM przez odpowiednio dobrany współczynnik aktywności fizycznej. Poniższa lista pomoże Ci prawidłowo go wybrać.

1,2 – brak aktywności fizycznej,

1,4 – lekka aktywność fizyczna (ok. 2 godzin tygodniowo),

1,6 – średnia aktywność fizyczna (ok. 5 godzin tygodniowo),

1,8 – wysoko aktywność fizyczna (ok. 8 godzin tygodniowo),

2,0 – zawodowy sportowiec.

Głód czy apetyt? Jak je rozpoznać?

Większość osób uważa, że głód i apetyt są tym samym zjawiskiem, a słowa te są synonimami. W rzeczywistości jest to zupełnie co innego. Wyjaśnijmy znaczenie tych pojęć.

Głód jest stanem wywoływanym przez podwzgórze będące częścią naszego mózgu. Gdy naszemu organizmowi brakuje któregoś ze składników odżywczych, ośrodek głodu wysyła hormon, który przypomina nam, że powinniśmy zjeść. To właśnie wtedy pojawiają się skurcze żołądka, potocznie nazywane „burczenie w brzuchu”. Gdy spożywamy posiłek i stajemy się syci, odzywa się nasz ośrodek sytości. Podwzgórze wydziela hormon, który daje nam znać, że czas odejść od stołu. Głód jest uczuciem czysto fizjologicznym i nie powinniśmy go lekceważyć, jeśli zależy nam na naszym zdrowiu.

Apetyt ma podłoże psychologiczne. Co prawda to uczucie, które swój początek również ma w mózgu, ale już w zupełnie innej części niż głód — w strukturach korowych i podkorowych. To te same struktury, które są odpowiedzialne za odczuwaniem takich emocji jak radość, smutek czy strach. Zwykle apetyt odzywa się niezależnie od zapełnienia naszego żołądka, a celem nie jest dostarczenie niezbędnych do życia substancji a chwilowa poprawa stanu psychicznego.

Czy warto sięgać po tabletki hamujące apetyt?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy, od jakich tego efektów oczekujemy. Są świetnym rozwiązaniem w czasie, kiedy jesteśmy narażeni na wzmożenie apetytu. Jeśli zaczynamy dietę z deficytem kalorycznym, początkowo nasz mózg będzie domagać się dodatkowego jedzenia, które poprawiłoby nasz komfort psychicznych. Oczywiście można przeczekać ten okres, organizm w końcu sam przystosuje się do zmian i zaadaptuje do innych warunków. Jednak dużo łatwiej i bardziej komfortowo jest się wspomóc odpowiednim suplementem diety. Nie zapominaj, że tego typu tabletki działają jedynie na apetyt, a nie na głód. Jeśli odczuwasz głód, to znaczy, że jesz zbyt mało kalorii lub Twoje posiłki są zbyt gęste energetycznie.

Najbardziej wartościowe składniki suplementów diety hamujących apetyt

  • Błonnik — składa się z substancji, które nie ulegają strawieniu przez wydzielane w układzie pokarmowym człowieka enzymy. Pęczniejąc, wypełnia nasz żołądek, a my czujemy się syci.
  • Chrom — jest mikroelementem uczestniczącym w procesie metabolizmu glukozy, zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę.
  • Garcinia Cambogia — egzotyczna roślina z Indonezji, która ma działanie przyspieszające metabolizm i obniżające cholesterol.
  • Zielona kawa — zmniejsza wchłanianie cukru i ma działanie odchudzające.
  • Ostrokrzew paragwajski — reguluje poziom cukru we krwi.