Dbając o prawidłową postawę ciała nie można zapominać o doborze obuwia zaopatrzonego w odpowiednie wkładki ortopedyczne.
Jeśli obuwie, które nosimy nie odzwierciedla kształtu stopy, oraz nie zapewnia prawidłowego komfortu podczas chodzenia, musimy liczyć się z tym, że dolegliwości bólowe szybko zmuszą nas do zmiany obuwia na inne, bardziej komfortowe. Jeśli jednocześnie mamy stwierdzone skrzywienie kręgosłupa lub inne schorzenia układu kostnego, należy przyłożyć szczególną wagę do zachowania prawidłowej postawy ciała. Dlatego też wszelkiego rodzaju dobranie wkładek powinno odbyć się w oparciu o konsultację u profesjonalisty.
Zakup wkładek ortopedycznych powinien odbyć się po odbyciu wizyty w gabinecie podologicznym lub u lekarza ortopedy. Po wykonaniu odpowiedniej analizy postawy oraz pobraniu wycisków stopy specjalista jest w stanie stworzyć profilowaną wkładkę ortopedyczną, dopasowaną indywidualnie do kształtu stopy pacjenta. Wady postawy mogą ujawnić się w dowolnym wieku, wpływa na to zarówno wiek pacjenta, jak również rodzaj wykonywanej pracy lub nawyki związane z zaniechaniem dbania o prawidłową postawę ciała. Może to być np. obciążenie jednego z ramion poprzez noszenie zbyt ciężkiego plecaka lub torebki, oraz niewłaściwa postawa ciała podczas przy przy komputerze.
Jeśli codzienne czynności obciążające stawy nie są zbilansowane przerwami, aby zmienić pozycję ciała lub nie jest zachowana aktywność fizyczna, należy się spodziewać, iż w krótkim czasie dolegliwości bólowe przeciążonych partii ciała będą się zwiększać lub wystąpią kolejne, które mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie. Jedną z metod odciążających stawy, jest zastosowanie wkładek ortopedycznych. Jest to spowodowane koniecznością zapewnienia właściwego podparcia ciała względem podłoża. Jeśli stopy równomiernie i prawidłowo podpierają ciało, pacjent może w krótkim czasie odczuć ulgę podczas chodzenia.
Prawidłowo dobrane wkładki gwarantują nie tylko odczuwanie ulgi stopom, ale także kolanom cz również stawowi biodrowemu.
Jeśli ciężar ciała jest prawidłowo podparty i równomiernie rozłożony na stawy, zmniejsza się ryzyko przeciążenia. Istotne jest także zachowanie wszystkich czynności zaleconych przez specjalistę. Może to dotyczyć nie tylko zmiany nawyków związanych z postawą ciała, ale także z wprowadzeniem odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych w celu wzmocnienia osłabionych mięśni. Zatem nie tylko zakup wkładek ortopedycznych może wpłynąć na poprawę stanu zdrowia.
Odpowiednio dobrane wkładki mogą wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości bólowych, ale także w pewien sposób wymusić na nas zachowanie odpowiedniej postawy ciała. Wkładki, które są indywidualnie wyprofilowane, najczęściej wymuszają na stopie aktywację punktów, które do tej pory nie były tak często używane, a odciążenie tych miejsc, które wpływały na pogłębienie deformacji kształtu stopy. Stosując wkładki przez dłuższy czas, zapewniamy właściwie ułożenie naszych stóp w obuwiu, a zatem wpływamy na zapewnienie właściwej postawy całego ciała.