Skrzyp polny – zalety i stosowanie

Uroda

 

Skrzyp polny to niepozorna, powszechnie spotykana roślina. Znajdziemy ją w parkach czy na łąkach, a także w przydomowych ogródkach.

Walory tej zielonej byliny o miękkich igiełkach, rosnącej na naszej planecie od milionów lat, od dawna wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Czym charakteryzuje się skrzyp polny (equisetum arvense) i jak go stosować?

Skrzyp polny – substancje lecznicze

Surowiec leczniczy – ziele skrzypu – zawiera wiele drogocennych składników, różnego rodzaju. Jednak skrzyp przede wszystkim słynie ze sporej zawartości krzemu, niezbędnego m.in. dla prawidłowego stanu naszej skóry, włosów i paznokci. Mówiąc o innych ważnych substancjach, znajdujących się w skrzypie polnym, należy wymienić witaminę C oraz szereg makro- i mikroelementów (m.in. fosfor czy potas), a także związki charakterystyczne dla roślin – alkaloidy, flawonoidy (szczególnie istotna jest izokwercetyna) i saponiny. Skrzyp zawiera również stosunkową dużą ilość białka – ok. 15% suszu.

Skrzyp polny – na co pomaga?

Różnego rodzaju preparaty oparte o skrzyp, stosowane zarówno wewnętrznie (kapsułki, wzbogacone np. o biotynę,czy napary), jak i zewnętrznie (szampony, maści, płukanki), są zalecane w różnego rodzaju schorzeniach skórnych.

Skrzyp na włosy i skórę

Wpływający na produkcję kolagenu krzem sprawia, że ziele skrzypu pomaga przywrócić skórze elastyczność i zredukować zmarszczki. Skrzyp polepsza gojenie się ran, likwiduje zaczerwienienia i pajączki, jest również zalecany przy trądziku i łuszczycy. Osobną kwestią jest jego oddziaływanie na stan włosów i paznokci – sprawia, że stają się one mocniejsze i zdrowsze. Dodatkowo skrzyp polny pobudza wzrost włosów i może redukować łysienie.

Skrzyp na drogi moczowe

Skrzyp działa silnie moczopędnie, m.in. z racji wysokiego stężenia flawonoidów. W związku z tym jest zalecany – szczególnie w formie naparu – przy różnorakich schorzeniach układu moczowego, np. takich jak kamica nerkowa czy gościec. Skrzyp pomaga również ograniczyć pocenie.

Skrzyp polny – inne zastosowania

 

Mówiąc o pozostałych kierunkach działania preparatów skrzypu polnego, należy wspomnieć o jego wpływie na funkcjonowanie układu krwionośnego. Dzięki temu, że skrzyp uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, pomaga on w walce z nadciśnieniem oraz ogranicza różnego rodzaju krwotoki. Dodatkowo skrzyp działa lekko przeciwbólowo i uspokajająco – herbatka ze skrzypu będzie dobrym wyborem w okresach zwiększonego napięcia nerwowego.

Przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego

Główne przeciwwskazania do stosowania skrzypu wynikają z jego silnego działania na układ moczowy oraz krwionośny. Dlatego z suplementacji skrzypem nie powinny korzystać osoby cierpiące na ciężkie choroby serca czy nerek; także niektóre leki mogą wchodzić ze skrzypem w negatywną interakcję. Zanim zaczniemy przyjmować skrzyp, warto skonsultować tę decyzję z lekarzem lub farmaceutą.

Skrzyp polny – zastosowanie

Istnieją różne sposoby na skorzystanie z zalet ziela skrzypu. Skrzyp stosowany zewnętrznie znajdziemy w szamponach czy maściach. Dobrym rozwiązaniem jest również samodzielnie przygotowanie płukanki z ziela skrzypu, i użycie jej po każdorazowym umyciu włosów, czy okładów z ziela pozostałego po naparze, które odświeżą i wzmocnią skórę. Najkorzystniej stosować skrzyp równocześnie zewnętrznie i wewnętrznie, w formie naparów czy kapsułek – wówczas uzyskamy najlepszy efekt działania.