Czy wiesz co skutecznie przyspiesza porost włosów na głowie

Rodzaje aparatów ortodontycznych, które stosuje laserdent

Zdrowie

 

W leczeniu ortodontycznym stosowane są bardzo różne aparaty. Poszczególne mogą być zastosowane przy nieco innych wadach. Zastosowanie różnych materiałów do wykonania aparatów przekłada się na ich trwałość czy też sposób prezentowania się. Nie bez znaczenia jest również komfort korzystania ze stałego aparatu ortodontycznego, co jest ważne szczególnie przy leczeniu, które jest długotrwałe. W tym względzie trzeba brać pod uwagę, że aparaty ortodontyczne często muszą być używane nawet przez kilkanaście miesięcy.

Z jakich typów aparatów można skorzystać?

Generalny podział aparatów wyróżnia takie, które są stałe oraz takie, które są ruchome. Do stałych aparatów można zaliczyć między innymi takie, jak:

– klasyczne,

– lingwalne,

– samoligaturujące.

Klasyczne aparaty to takie, które montowane są przez ortodontę. Mogą być wykonane z różnych materiałów, jak kryształ, ceramika, czy porcelana. Poszczególne materiały wpływają na sposób prezentowania się aparatu. Kryształowe czy porcelanowe aparaty mogą być mogą być dopasowane do koloru uzębienia. Oczywiście mogą być wykonane również w innych barwach. Trzeba również brać pod uwagę, że przy aparatach choćby z ceramiki niezbędne jest stosowanie diety białej podczas użytkowania aparatów.

Nieklasyczne aparaty

Lingwalne aparaty są znacznie mniejsze. Natomiast nie zawsze można je zastosować. Przeciwwskazaniem może być między innymi choroba przyzębia. Atutem takich aparatów jest jednak to, że są one w znacznie mniejszym stopniu widoczne. Ma to znaczenie, dla niektórych pacjentów, dla których kwestie estetycznego prezentowania się uzębienia mają znaczenie, choćby ze względu na rodzaj wykonywanego zawodu.

Innym typem nieklasycznych aparatów są samoligaturujące. Tego typu aparaty pozwalają zapewnić mniejsze nacisk na uzębienie. Z tego powodu takie aparaty są w stanie zapewnić znacznie krótszy okres, w którym użytkownik może się do niego przyzwyczaić. Dodatkowo wizyty kontrolne przy takim aparacie mogą być znacznie rzadsze, niż przy innych aparatach.

Aparaty ruchome

Występują również takie wady, które nie wymagają silnego nacisku na uzębienie, które gwarantują na stałe montowane aparaty. W takim przypadku https://www.laserdent.org/leczenie-ortodontyczne/ może być realizowane z wykorzystaniem aparatów ruchomych. Takie aparaty nie muszą być montowane przez ortodontę, ale mogą być zakładane i zdejmowane przez pacjenta. Pozwala to między innymi ułatwić zachowanie czystości uzębienia. Dodatkowo można zmniejszyć dyskomfort korzystania z aparatów ortodontycznych.