Olejki eteryczne znane są z wielu właściwości prozdrowotnych, natomiast często zapomina się o ich działaniu antyseptycznym, które pozwala nie tylko przeciwdziałać rozwojowi chorób grzybiczych, lecz także z nimi walczyć.
Antygrzybiczne działanie olejków
Spora grupa olejków eterycznych wśród różnych swoich właściwości wyróżnia się także działaniem antyseptycznym. O silnych właściwościach antybakteryjnych czy przeciwgrzybicznych olejku z oregano, rozmarynowego, cynamonowego wiadomo było od dawna. Często jednak nie do końca potrafiliśmy wykorzystać te naturalne substancje w walce z codziennymi problemami. Dzisiaj, dzięki stale rosnącej wiedzy na aromaterapeutycznego działania olejków eterycznych, dużo lepiej potrafimy korzystać z ich bezcennych właściwości. A można to robić na wiele sposobów:
- za pomocą tradycyjnej aromaterapii – inhalacji, dyfuzowania,
- produkując domowe detergenty,
- włączając olejk do walki z grzybicą lub profilaktyki przeciwgrzybiczej.
Najsilniejsze olejki
Bardzo dużo olejków ma działanie antybakteryjne czy przecigrzybicze, natomiast są takie ekstrakty, które te właściwości mają szczególnie silne. Zalicza się tutaj przede wszystkim:
- olejek z oregano,
- olejek tymiankowy,
- olejek goździkowy,
- olejek cynamonowy,
- olejek z drzewka herbacianego.
W kontekście walki z różnego rodzaju patogenami, drobnoustrojami, grzybami, nie można zapominać również o stosowaniu olejków immunostymulujących, takich jak olejki cytrusowe. Mają one jeszcze jeden plus: są świetnymi nośnikami dla mocniejszych „zielonych” olejków o charakterystycznym zapachu, który nie każdemu może odpowiadać.
Co na leczenie grzybicy?
Olejki eteryczne nie mogą zastępować podstawowych leków na grzybicę. Stanowią one raczej element terapii wspomagającej, natomiast warto po nie sięgnąć, ponieważ znacząco mogą przyspieszyć walkę z chorobą, jednocześnie przyczyniając się do poprawy stanu skóry.
Szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj olejki z oregano, tymianku, goździków czy cynamonu, które mieszczą się z olejem bazowym i aplikuje na zmienioną skórę. W ten sposób uwalniane jest działanie nie tylko tylko przeciwgrzybiczne olejków, lecz także przeciwbakteryjne czy przeciwpasożytnicze. Podobne działanie ma także olejek z drzewa herbacianego, który dodatkowo neutralizuje przykry zapach stóp, który pojawia się u osób zmagających się z grzybicą. Można go stosować w formie dodatku do kąpieli, jak i również w połączeniu z kremem nakładanym na skórę. W końcu całą pielęgnację warto uzupełnić olejkiem lawendowym, który ma działanie łagodzące, goi rany, a przy tym wycisza stany zapalne.
Wymienione olejki można stosować nie tylko podczas walki z grzybicą, lecz także jako środek zapobiegawczy i element profilaktyki przeciwgrzybiczej. Nie wolno jednak także zapominać o cennych nawykach takich, jak:
- używaniu gumowych klapek w łazienkach publicznych, basenach, prysznicach;
- dezynfekcji obuwia,
- częstej zmianie skarpet,
- regularnym pedicure.