Nadmierna potliwość często powoduje wstyd i niechęć do kontaktów z innymi ludźmi. Problem ten dotyka wielu części ciała – pach, stóp i dłoni. W tym artykule zajmiemy się tym ostatnim elementem, którego przypadłość może mieć nieprzyjemne skutki. W leczenie nadpotliwości dłoni stosuje się bardzo często preparaty wysuszające skórę, których celem jest zahamowanie wydzielania nadmiernej ilości potu.
Nadpotliwość dłoni – podstawowe przyczyny
Do podstawowych przyczyn potliwości dłoni zaliczyć możemy przede wszystkim sytuacje stresowe, które zwiększają stan zdenerwowania, prowokują stany lękowe, a także mogą powodować problemy z tarczycą, cukrzycą lub przysadką mózgową. Mogą być one związane z otyłością i menopauzą. Problem ten w wielu przypadkach wyklucza daną osobę ze społeczeństwa – ta czuje bowiem wstyd i niechętnie podchodzi do relacji z innymi ludźmi, które powodują nadmierny stres. I tak błędne koło się zamyka. W wielu przypadkach stosuje się także preparaty przeznaczone do walki z nadmierną potliwością dłoni.
Nadmierna ilość potu dotyczy najczęściej wewnętrznej strony rąk. Pacjenci, skarżący się na tą przypadłość mówią przede wszystkim o nieprzyjemnym odczuciu zawilgocenia dłoni, które powoduje spadek pewności siebie i niechęć w relacjach. W wielu przypadkach pocenie dłoni może mieć charakter nerwicowy. Dotyka on najczęściej osoby, które są mniej odporne na stres i przeżywają sytuacje, takie jak ważny egzamin czy rozmowa kwalifikacyjna. Efektem tego jest reakcja odporna organizmu, która objawia się poprzez wydzielanie potu. W przypadku, gdy jest to jedyny powód, to skuteczną terapią będzie podawanie środków uspokajających. W wielu przypadkach stosuje się także specjalne tałki, które tworzą powłokę zabezpieczającą przed przedostaniem wilgoci. Preparaty te powinny być łączone z moczeniem rąk w specjalnych naparach ziołowych z kory dębu, szałwii i rumianka. Takie połączenie powinno dać zadowalający efekt w postaci suchych dłoni.