Nadmiar potu może być spowodowany przez wiele czynników. Nocne poty, zlewne, lub dziwne zapachy wydobywające się spod pachy mogą sugerować problemy zdrowotne większego kalibru, np. nowotwory, cukrzyce, gruźlice czy nadczynności tarczycy. Pot jest najczęściej tylko jednym z objawów choroby. W większości przypadków połączyć go, więc można z innymi przyczynami. Do najpopularniejszych schorzeń, których dotyczy problem nadmiernej potliwości, zaliczyć możemy:
- otyłość – u osób posiadających nadwagę każdy ruch wymaga wysiłku. Efektem tego jest przegrzewanie organizmu i przesadne pocenie się
- nadczynność tarczycy – w tym przypadku potliwość narasta w ciągu dnia. Chorobie jednocześnie towarzyszy chudnięcie, rozdrażnienie, kołatanie serca i wytrzeszcz oczu.
- gorączką – tutaj nadmiar potu powodowany jest przegrzewaniem się organizmu na skutek wysokiej temperatury
- rak trzustki – podobne objawy, jak w przypadku hipoglikemii – osłabienie, pocenie się, napady głodu, drżenie mięśni
- akromegalia – w tym przypadku objawami bliskimi są wydłużenie stóp, pogrubienie palców
- gruźlica – uporczywy kaszel, osłabienie, chudnięcie, skoki temperatury lub stan podgorączkowy
- zawał – bardzo silny ból w okolicach mostka, niepokój i duszności
Nadpotliwość leczenie
Nadpotliwość to popularny problem u wielu osób. Często leczenie domowymi sposobami nie przynosi zadowalających efektów, co sprawia, że konieczna staje się wizyta u lekarza. Specjalista podejmie wówczas decyzje jakiego rodzaju leczenie wybrać – może zdecydować się na stosowanie zabiegów chirurgicznych lub wstrzykiwanie toksyn botulinowych. Zastosowanie toksyny pozwala na odwracanie porażeń zakończeń nerwowy, które kończą się na gruczołach potowych. Dzięki temu zablokowane jest wydzielanie potu w miejscu, gdzie wydalany jest on w nadmiarze. Wykonanie tego zabiegu pozwala cieszyć się spokojem przez okres 6 miesięcy. Po upływie tego czasu konieczne jest powtórzenie zabiegu.