metanabol -jak działa i do czego się go stosuje

inne

Czym jest metanabol?

Metanabol to steryd anaboliczny i to jeden z tych bardziej popularnych. Czym zaś jest steryd anaboliczny? Jest to steroid naturalny lub syntetyczny, którego zadaniem jest wzmocnienie działania anabolicznego. Mówiąc po ludzku – ma on przyspieszyć dzielenie się komórek, a przez to tworzenie się tkanek. Skoro mowa o tworzeniu się tkanek, to wiadomo, że chodzi o zwiększenie masy mięśniowej. Istnieje bardzo wiele różnych sterydów anabolicznych, które ogólnie działają podobnie, jednak przyglądając im się dokładniej, widać mnóstwo różnic zarówno w podawaniu, dawkowaniu, jak i w działaniu czy skutkach ubocznych.

Metanabol jest szczególnie popularnym środkiem, którego używają zarówno zawodowi kulturyści, jak i początkujący amatorzy rzeźbienia swojego ciała. Dzieje się tak, ponieważ środek ten stosuje się doustnie, a nie tak jak większość innych anabolików dożylnie. Ma, więc, on opinię środka bardziej bezpiecznego. 

Historia preparatu po krótce.

Jego prawdziwa nazwa to Metandienon, natomiast popularnie nazywany jest „metką”. Środek został opracowany przez doktora Johna Zieglera, a na rynku po raz pierwszy pojawił się w latach 50 ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wtedy jego handlowa nazwa brzmiała Dianabol, a stosowany był jedynie jako środek leczący zanik mięśni oraz.

Metka naprawdę dobrze radzi sobie z zanikiem mięśni, a wieść o tym fakcie szybko przeniosła się w świat sportu. Metandienon szybko stał się popularny wśród kulturystów. Używali go wtedy nawet Frank Zane i Arnold Schwarzenegger. 

Dlaczego sport tak bardzo pokochał metkę? Skutki kuracji zaniku mięśni metanabolem były widoczne bardzo szybko, niekiedy już nawet po kilku dniach. Dodatkowym atutem specyfiku jest fakt, że występował on w sprzedaży w formie tabletek. To niezwykle zachęcało do spróbowania. Nie trzeba było się obchodzić ze strzykawkami i dożylnym stosowaniem, które wiele osób odstraszało. Trzecią zachętą dla sportowców była na pewno stosunkowo niewielka cena za tak skuteczny specyfik. Właśnie z powodu tej wielkiej miłości sportowców do metanabolu, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wycofała go z rynku. Obecnie środek ten w oryginalnej formie produkowany jest jedynie w Rosji oraz w Tajlandii, natomiast jedna Polska firma zajmuje się tworzeniem imitacji metandienonu.

Głównym zarzutem FDA w stronę metanabolu wcale nie były skutki uboczne czy duża szkodliwość dla zdrowia. Pacjenci, którzy przyjmowali substancję jako środek farmakologiczny faktycznie zdrowieli, a także czuli się lepiej. Jednak oni zażywali substancję w drobnych dawkach, przy odpowiedniej diecie, a przede wszystkim – pod baczną obserwacją lekarza. FDA podjęło taką, a nie inną decyzję, ze względu na wielką popularność metki wśród sportowców i przez to, że brali ją oni w sposób nieodpowiedzialny. 

Dawkowanie jest ważne

Zalecana, farmakologiczna dawka metanabolu wynosi od 5 do 10 miligramów dziennie. Warto zaznaczyć, że już taka dawka dawała widoczny i dość szybki przyrost masy mięśniowej wśród osób leczonych na zanik mięśni. Kulturyści, którym zależy bardzo na jeszcze większym przyroście tkanki mięśniowej, stosują jeszcze większą dawkę – od 15 do 25 miligramów. Spotkać się można również z opinią, że dawka 30-40 miligramów także jest używana dla jak najszybszego efektu. 

Prawda jest taka, że dawkowanie sterydów anabolicznych jest niesłychanie ważne. Zgadza się, że im dawka większa, tym szybsze i bardziej widoczne wyniki przyrostu mięśni, jednak wiąże się to także z większym ryzykiem pogorszenia swojego stanu zdrowia. Pierwsza dawka (5-10 mg) jest farmakologiczna, a co za tym idzie – najbardziej bezpieczna w użytkowaniu. Oczywiście, pod warunkiem, że metanabol jest dobrej, farmaceutycznej jakości. Druga dawka (15-25 mg) jest powszechnie używana przez kulturystów. Widełki od 15 do 25 są ważne, ze względu na używanie innych sterydów w tym samym czasie. Osoby rzeźbiące swoje ciało wyznają zasadę, że im więcej sterydów, tym mniejsze dawki.

Ostatnia dawka (30-40 mg) jest spotykana na nieprofesjonalnych, nielegalnych siłowniach lub u osób, którym na mięśniach zależy zdecydowanie bardziej, niż na zdrowiu. W tej dawce metanabol stosowany codziennie może być nawet śmiertelnie niebezpieczny. Wpływa on bardzo niekorzystnie na wątrobę, a jej niewydolność może bezpośrednio prowadzić do śmierci. 

Metanabol w dawce poniżej 15 miligramów, to można ją spokojnie przyjąć w całości po śniadaniu lub przed porannym treningiem. Dawka powyżej 15 miligramów wymaga już odpowiedniego podzielenia dobowego. Najlepiej na równe porcje lub na największą rano i zmniejszające się dawki do wieczora. 

Kulturyści polecają

Wiele osób, które nie znają się jeszcze na stosowaniu sterydów anabolicznych (a które chcą zacząć z nimi przygodę), często szukają pomocy u bardziej doświadczonych kulturystów. Znaleźć ich można zarówno na profesjonalnych siłowniach, jak i na kulturystycznych forach internetowych. Na tych drugich aż kipi od przeróżnych informacji dotyczących „najlepszego użytkowania”.

Według tych doświadczonych kulturystów, metkę można spokojnie mieszać i użytkować z innymi sterydami anabolicznymi, tylko trzeba to robić z głową. Bardzo popularna jest, jednak, opinia, że jak jest się początkującym użytkownikiem sterydów, to najlepiej zacząć od zażywania metanabolu bez dodatku innych sterydów. Należy również zacząć od małej dawki i powoli można ją zwiększać. 

Ponieważ wyniki po zażywaniu metanabolu pojawiają się bardzo szybko, to bardzo popularna jest jego mieszanka ze sterydami, które potrzebują więcej czasu na objawienie się widocznymi na ciele efektami. Takimi „długo rozkręcającymi się” sterydami są na przykład einantal testosteronu czy dekanian nandrolonu.

Ze względu na to, że metanabol nie jest najbardziej bezpiecznym sterydem – polecane jest przyjmowanie go jedynie czasowo. Po 4-6 tygodniach zażywania metanabolu, znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia efektów ubocznych. 

Efekty uboczne

Istnieje opinia, że rozumne używanie i dawkowanie metanabolu jest bezpieczne. Trzeba się, jednak, liczyć z tym, że metka posiada efekty uboczne, które mogą bardzo destrukcyjnie wpłynąć na zdrowie. FDA wycofując metanabol z rynku nie znał jeszcze obecnych badań, które wskazały, iż nawet osoby, które zażywały metanabol w dawkach farmakologicznych i pod opieką lekarską, teraz cierpią z powodu skutków nieporządanych. Wcześniej ta informacja nie była znana. Pacjenci czuli się dobrze, a wyniki ich badań były zadowalające. Okazało się, jednak, że długotrwałe zażywanie metanabolu (nawet w małej dawce) nie jest bezpieczne.

Obecnie wiadomo już, że nawet krótkotrwałe zażywanie metki, nawet w najmniejszych dawkach, może skutkować spadkiem libido i problemami z erekcją – a wręcz, jest to prawdopodobne, że ten niepożądany efekt wystąpi. Przy zażywaniu większych dawek można się nabawić także osłabnięcia jakości nasienia czy nawet bezpłodności. I nie są to jedyne skutki uboczne, jakie niesie ze sobą zażywanie metanabolu. Jednym z nich jest chociażby ginekomastia, która powstaje przez nadmierne wytwarzanie się estrogenów. Ginekomastia powoduje wzrost tkanki tłuszczowej dookoła sutka. Innymi słowy – pojawiają się „piersi”. Może nie jest to śmiertelny skutek uboczny, ale na pewno wpływa na estetykę ciała, a co za tym idzie – na nasze samopoczucie. Na estetykę wpływać może także pojawiający się obfity trądzik. On również jest reakcją na podwyższoną produkcję estrogenu, podobnie jak łysienie, wzrost owłosienia czy obniżenie głosu.

Nadmiar estrogenu powoduje nie tylko efekty uboczne odpowiedzialne za wygląd i estetykę naszego organizmu, prowadzi także do zatrzymania wody w organizmie. To z kolei prowadzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego we krwi, a dalszą konsekwencją jest nadmierny przerost ścian lewej komory serca. Innymi słowy, metka może nadmiernie obciążać serce.

Jednym z ważniejszych skutków niepożądanych, który wywołuje metanabol jest negatywny wpływ na wątrobę. Ogólnie nazywa się to działaniem hepatotoksyczne, natomiast w szczególe chodzi o stłuszczenia wątroby oraz do uszkodzenia naczyń zatokowych. Jedno i drugie skutkuje niewydolnością wątroby.

Jako, że metkę spożywa się doustnie, to mogą wystąpić nudności, wymioty i podrażnienie żołądkowo-jelitowe. Specyfik pozostawia także swój ślad w naszym zachowaniu – może powodować wahania nastroju, a nawet napady agresji.

Istnieje wyjście z sytuacji

Wszyscy świadomi użytkownicy sterydów anabolicznych zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie grożą organizmowi ze strony metanabolu. Jednak to, jak szybko można uzyskać dzięki niemu przyrost tkanki mięśniowej, jest o wiele bardziej atrakcyjne, niż efekty uboczne są odpychające. Dlatego zamiast odstawiać, świat kulturystów postanowił poszukać łagodzących rozwiązań. I okazuje się, że takie są.

Istnieją na rynku preparaty oraz suplementy diety, dzięki którym, metka nie jest aż tak niebezpieczna. Dla jasności – efekty niepożądane nadal są groźne, natomiast jest możliwość zmniejszania ich lub zaleczania. Takimi preparatami są chociażby wszelkie suplementy diety dostępne w aptekach, które chronią wątrobę. Destrukcja wątroby jest jednym z najbardziej niebezpiecznych efektów ubocznych metanabolu. Organ można chronić preparatami znanymi z reklamy lub innymi, które zawierają w swoim składzie asparaginian, l-ornitynę, fosfolipidy sojowe, wyciąg z karczocha i sylimarynę. Wszystkie te związki działają ochronnie na wątrobę i w pewnym stopniu są w stanie zabezpieczyć ją przed negatywnym wpływem metki.

Dość niebezpieczny jest także wpływ metki na ciśnienie tętnicze krwi. Aby temu zapobiec warto brać suplementy, które wpływają pozytywnie na układ krążenia. Będą to wszelkie preparaty, które zawierają magnez, potas i kwas omega 3.

Kolejnym punktem po ciemnej stronie metanabolu jest nadmierne wydzielanie się estrogenu, ale i na to kulturyści znaleźli rozwiązanie. Aby zabezpieczyć się przed ginekomastią, łysieniem, obniżeniem głosu oraz innymi pochodnymi nadmiaru estrogenu, można zażywać preparaty antyestrogenowe takie jak klomifen lub tomoksyfen. Ten ostatni jest bardziej popularny, ponieważ zażywanie go również po cyklu met anabolicznym, powoduje odblokowanie produkcji testosteronu i powrót do równowagi hormonalnej.

Należy pamiętać!

Powyższe wskazówki dotyczą zażywania jedynie metanabolu, bez miksu z innymi sterydami. W przypadku miksowania różnych preparatów anabolicznych, konieczne jest rozszerzenie suplementacji. W każdym przypadku, najlepiej poradzić się farmaceuty, a przed rozpoczęciem cyklu sterydalnego dobrze jest zrobić badania krwi, aby sprawdzić zawartość minerałów i związków odżywczych w organizmie. Po takim badaniu będzie wiadomo czy mamy jakieś nadmiary lub niedobory. Znając bilans własnego organizmu oraz wpływ sterydów na niego, jesteśmy w stanie zaplanować swój trening z głową i być może uniknąć niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych. 

Oryginalny metanabol został wycofany z produkcji, chcąc go zażywać, trzeba być świadomym zagrożeń. Po pierwsze, może to być nielegalna praktyka, a po drugie specyfik może być jedynie imitacją prawdziwego metanabolu. W tym drugim przypadku, nigdy nie mamy pewności, co do składu preparatu i nie do końca wiemy, jak wpłynie na nasz organizm.