Jak zapobiegać haluksom?

Ortopedia

Jak zapobiegać haluksom?

Haluks, potocznie zwany koślawym paluchem, to deformacja stopy, która powoduje ból i problemy w chodzeniu. Może wystąpić niezależnie od wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Czy istnieje jakiś sposób, by się przed nimi uchronić? Poznaj sprawdzone sposoby na haluksy!

Sposoby na haluksy

Haluksy można nabyć genetycznie, ale także wskutek własnych błędów. Zastanawiasz się jak to możliwe? Prowadzenie nieprawidłowego trybu życia może sprawić, że sami skażemy się na tę uciążliwą i nieestetyczną narośl. Dlatego warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić, czy istnieje szansa na to, by im jakoś przeciwdziałać. Sposobów jest całkiem sporo, a więc wystarczy się do nich zastosować, by zminimalizować ryzyko wystąpienia haluksów.

Po pierwsze odpowiednie obuwie

Analizując to, czego należy unikać, aby nie doprowadzić do wystąpienia haluksów, należy zwrócić większą uwagę na obuwie, w którym chodzimy. Zbyt ciasne noski przyczyniają się do tworzenia deformacji stopu. JeśliButy na haluksy więc zależy nam na tym, by stopy były zdrowe, lepiej zrezygnować z noszenia tego typu obuwia na korzyść tych o szerokim przodzie. Do deformacji stóp prowadzą również buty na wysokich obcasach, a więc częste noszenie szpilek, botek itp. nie jest wskazane. Oczywiście efekt nie jest natychmiastowy, ale w perspektywie czasu szybko można zauważyć tego konsekwencje. Buty na haluksy powinny być komfortowe i wygodne, wykonane z miękkiego materiału, najlepiej ze skóry.

Więcej aktywności

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, kondycję i funkcjonowanie całego organizmu, w tym również na stopy. Długie stanie spowodowane np. pracą naraża nas na rozwój haluksów. Dlatego w ciągu nawet najbardziej napiętego harmonogramu dnia postarajmy się znaleźć trochę czasu na aktywność, która uchroni nas przed deformacją oraz pozwoli lepiej zadbać o ogólną kondycję organizmu.

Zdrowa dieta

Warto zwrócić większą uwagę na to, co jemy. Zbyt częste spożywanie tłustych i wysoko przetworzonych posiłków może prowadzić do otyłości, a stąd już bliska droga do rozwoju wielu schorzeń, w tym również haluksów. Osoby z nadwagą podczas ruchu obciążają w dużym stopniu swoje stopy, a to skutkuje deformacjami.