fot. Co na zgagę, domowe sposoby czy medykamenty?

Jak utrzymać odpowiednie pH pochwy?

Kobieta Uroda

Jak utrzymać odpowiednie pH pochwy?

Internet jest pełny porad, które mają na celu pomóc osiągnąć i utrzymać zdrowe pH pochwy. Zjedz jogurt, tampon z octem i wodą. Istnieje wiele darmowych porad, ale skąd wiesz, co jest bezpieczne, a co może mieć skutki uboczne?

Czym jest pH pochwy?

Twoje pH pochwy to poziom kwasowości w płynach pochwowych. Normalne wydzieliny powinny mieć pH od 3,8 do 4,5, co w skali od 1 do 14, gdzie 1 jest najbardziej kwaśny. Kwas ten pomaga odeprzeć szkodliwe bakterie i utrzymuje waginę w zdrowym stanie. Kiedy poziom pH spadnie poza ten zakres, ryzykujesz zniechęcanie dobrych bakterii pochwowych i zachęcanie bakterii, których nie chcesz, takich jak E. coli i drożdże.

Objawy nieodpowiedniego pH pochwy

Jeśli wydzielina z pochwy wywołuje uczucie pieczenia, jest odbarwiona, swędząca lub ma odmienioną gęstość lub zapach, można użyć testu zakażenia pochwy w domu, aby uzyskać odczyt na poziomie pH. Testy zwykle kosztują mniej niż 100 zł i czasami mogą pomóc w określeniu rodzaju infekcji lub bakterii, które przechowuje pochwa.

Jednak istnieją dwa zastrzeżenia dotyczące testowania w domu:

  1. Testy pH nie testują chorób przenoszonych drogą płciową.

  2. Testy pH nie zastępują porady i opieki ze strony ginekologa.

ginekolog warszawa

Jeśli po raz pierwszy doświadczasz tych nieprzyjemnych objawów, natychmiast umów się z ginekologiem. Pamiętaj, że jeśli chodzi o zdrowie i dobre samopoczucie, lepiej być bezpiecznym. Nie zakładaj, że masz infekcję drożdżakową i nie używaj kremu do infekcji drożdżakowych, jeśli nie jest to coś, co wcześniej zalecił twój lekarz.

Co jest w pełni bezpieczne, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowego pH pochwy?

Regularnie można bezpiecznie czyścić zewnętrzną powierzchnię pochwy wodą lub delikatnym mydłem przeznaczonym do pielęgnacji pochwy.

Bezpieczne jest także używanie większości tabletek antykoncepcyjnych i prezerwatyw bez środków plemnikobójczych, aby uniknąć ciąży. Wiemy jednak, że niektóre inne metody zapobiegania ciąży zmieniają pH pochwy. Warto skonsultować się z ginekologiem, jeśli zamierzasz wypróbować inne środki antykoncepcyjne lub masz wątpliwości.

Najlepiej znać swój normalny stan pH pochwy. Oznacza to, że wiesz, kiedy coś jest nie tak, i będziesz mogła podjąć odpowiednie kroki, aby wdrożyć leczenie. Jednak pH pochwy może zmieniać się przez całe życie, co oznacza, że nawet jeśli jesteś zdrowa to powinnaś regularnie mierzyć odczyt. Zestawy są dostępne w każdej aptece, jak i w Internecie. Test ten najczęściej polega na umieszczeniu paska papieru, który mierzy odczyn pH na wargach pochwy przez określony na opakowaniu czas. Po zdjęciu papierka można porównać uzyskany kolor z tym na wykresie otrzymanym w zestawie.

Jeśli coś wydaje się nienormalne, możesz wykonać test pH w domu lub zadzwonić do ginekologa w celu umówienia wizyty. Ginekolog w Warszawie będzie najlepszym źródłem informacji, jeśli chodzi o tematy takie jak dieta, oczyszczanie, miejscowe kremy i wiele innych. Ginekolog może wykonać precyzyjny pomiar pH w pochwie, aby określić, jak kwaśne jest środowisko.

źródło: ginekolog warszawa