Cytologia badaniem umożliwiającym zaszczepienie się przeciw HPV

Kobieta

 

Cytologia badaniem umożliwiającym zaszczepienie się przeciw HPV

 

HPV to inaczej brodawczak ludzki. Jest to wirus przenoszony droga płciową podczas stosunków genitalnych jak i oralnych. Najgorszą ich cechą jest duży poziomem onkogenności, oznacza to, że właśnie ten wirus powoduje najczęściej raka szyjki macicy u kobiet. Niestety jego obecność w organizmie kobiety, nie ujawnia się w żaden sposób, jest bezobjawowy. HPV oprócz występowania u kobiet w sferze układu rozrodczego, pojawia się także na prąciu u mężczyzn, a także krtani, gardle czy języku. Można jednak pokonać wirusa HPV, poprzez szczepienie, jednak wstępnym przygotowaniem do szczepienia jest konieczność wykonania u kobiety rozmazu cytologicznego z szyjki macicy, pod nazwą cytologia. 

 

Wykonaj cytologię i zaszczep się przeciw HPV

 

Zmniejszając ryzyko zachorowania na HPV, wskazane jest najpierw wykonać cytologię, a następnie pomyśleć o szczepionce. Cytologia Warszawa określi, czy kwalifikujemy się na szczepienie, czy nie występuje u nas ten

Cytologia Warszawa

wirus, to może wskazać konkretny rodzaj szczepionki, którą zaleca się wówczas podać. Szczepionki HPV są w Polsce uznawane za mało popularne, jednak występują i można z nich skorzystać, a ponieważ nie są one obowiązkowe, a jedynie zalecane, nie są tym samym refundowane. Szczepiąc się na tę szczepionkę, mamy aż 90% szans aby zapobiec rakowi szyjki macicy czy odbytu. Początkowo szczepiono tylko małe dziewczynki, dzisiaj jednak warto pomyśleć o szczepieniu przed planowaniem rozpoczęcia współżycia. Są one przebadane klinicznie i dzisiaj nazywane są nawet w kontekście ,,szczepionek przeciwko rakowi’’. Innowacyjność i ciągłe doskonalenie szczepień przeciwko HPV, daje możliwość zaszczepienia się nawet podczas laktacji. Należy jednak pamiętać, że samo zaszczepienie się, nie powoduje, że mamy przestać wykonywać regularne badania, nadal należy to robić, szczepionka ma działanie profilaktyczne, które zależy od działania produkcji przeciwciał.