Każdy raz na jakiś czas doświadcza problemów ze snem. Są to trudności z zaśnięciem lub częste wybudzanie się. Ich przyczyn może być wiele. Często są to: stres, nieodpowiednie warunki w sypialni, nieregularny tryb życia lub hałas dochodzący z zewnątrz. Zobacz, 6 skutecznych sposobów na poprawienie jakości snu.
Brak drzemek w ciągu dnia
O jakości nocnego odpoczynku decyduje rytm okołodobowy. Jest to cykl, który obejmuje zmiany zachowania się organizmu w ciągu doby. Pewne procesy i zjawiska zachodzą w ściśle określonym czasie i o określonej porze. Wówczas funkcjonowanie człowieka nie jest niczym zaburzone. Nie pojawiają się też żadne nieprzyjemne dolegliwości.
Rytm okołodobowy może zostać zaburzony przez nieprawidłowe nawyki. Często nieprawidłowości są spowodowane prowadzeniem nieregularnego trybu życia, czyli wstawaniem i kładzeniem się spać o różnych (często późnych) porach. Niekorzystny wpływ mają także drzemki w ciągu dnia. Zakłócają one fazy snu. W efekcie pojawiają się nie tylko problemy z zasypianiem wieczorem, ale także nie pojawia się uczucie odpoczynku po przebudzeniu.
Wieczorny relaks
Zmniejszenie aktywności układu nerwowego, a także pozbycie się negatywnych emocji i stresu, które towarzyszyły nam w ciągu dnia, wpływa na poprawę jakości snu. Każda osoba może się relaksować na swój własny sposób. Ważne jest jednak, aby robić to codziennie. Dobrze sprawdzają się: joga, ćwiczenia oddechowe, medytacja, muzykoterapia, aromaterapia, czas z bliskimi. Można sięgnąć też po preparaty z CBD: susz lub olejek. Składnik ten powoduje rozluźnienie, ale nie jest używką – nie powoduje uzależnienia i nie działa psychoaktywnie.
Aplikacje do monitorowania snu
Ciekawym rozwiązaniem są aplikacje do monitorowania snu. Analizują one oddech, chrapanie oraz ruchy. Tym samym powodują włączenie budzika w najbardziej odpowiednim momencie. Często nie chodzi o samą długość snu, ale o to, jak przebiegają jego poszczególne fazy (NREM i REM). Dzięki aplikacji można mieć nad nimi kontrolę, a także lepiej poznać swój organizm.
Aromaterapia
Na organizm można działać także poprzez zapachy. To właśnie jest aromaterapia. Niektóre rośliny wydzielają woń, która uspokaja i relaksuje. Tak działa m.in. melisa i lawenda. Wystarczy kupić w sklepie olejek, a następnie rozpylić kilka kropli w sypialni lub dodać do kąpieli. Ciało rozluźni się, a tym samym zaśnięcie nie powinno sprawić problemu.
Odpowiednie warunki w sypialni
Nie można zapomnieć o dbaniu o odpowiednie warunki w sypialni. Pomieszczenie powinno być ciche i pozbawione zbędnych źródeł światła. Zalecane jest, aby pozbyć się telewizora, komputera, a nawet zegarów. W oknach warto zamontować rolety lub grube zasłony. Dodatkowo wieczorem należy porządnie przewietrzyć sypialnie. Świeże powietrze powoduje, że sen ma lepszą jakość.
Unikanie objadania się
Czasami za trudności z zasypianiem odpowiada objadanie się wieczorem. Zalecane jest, aby kolację zjeść 2–3 godziny przed położeniem się do łóżka. Powinna być ona mała i lekkostrawna.